Kren 10 tan membawa kira-kira 11 tan CO2e dalam kelulinya sebelum ia menggerakkan beban, dan keseluruhan julat antara 5.5 dan 15 tan itu bergantung kepada kilang mana yang menggulung plat tersebut. Berikut ialah cara angka itu dibina, mengapa CBAM tidak meliputi kren itu sendiri, dan apa yang perlu ditanya supaya dua tawaran boleh dibandingkan.
Sepuluh tan kapasiti angkat membawa antara 5.5 dan 15 tan CO2e sebelum kren itu bergerak membawa beban, dan keseluruhan julat itu datang daripada kilang mana yang menggulung plat tersebut. CBAM tidak meliputi kren, dan itu mengejutkan kebanyakan pembeli yang bertanya kepada kami tentangnya. Ia tidak menghalang pasukan kelestarian mereka daripada meminta angka itu, dan ia tidak menjadikan angka itu lebih mudah dihasilkan apabila pertanyaan masuk pada hari Selasa.
Karbon itu terletak di lima tempat pada mesin dari 1 hingga 20 tan: keluli, kren angkat, cat, tambang laut, dan elektrik yang akan dibakarnya selama dua puluh tahun akan datang. Bahagian yang menyusahkan ialah industri ini tidak mempunyai templat yang dipersetujui untuk perkara ini. Kren pelabuhan boleh mempunyai EPD. Kren bengkel 5 tan biasanya tidak boleh, jadi kedua-dua pihak akhirnya mencipta hamparan sendiri.
Ia bukan satu angka. Ia satu set baldi, dan baldi itu ditakrifkan oleh piawaian mana yang anda pinjam. Kren ialah jentera, jadi ISO 14067 ialah padanan peringkat produk yang paling hampir. Kren juga berkelakuan seperti produk pembinaan dari segi cara ia dibeli dan dipasang, jadi kebanyakan pembeli Eropah lalai kepada logik modul EN 15804, rangka kerja yang sama digunakan untuk keluli struktur. Kedua-dua rangka kerja itu bertindih dengan banyak, sebab itulah pendekatan campuran biasanya bertahan dalam semakan.
Jadual 1 menunjukkan enam peringkat bagi mesin rasuk tunggal 10 tan biasa. Baca lajur terakhir dahulu, kerana ia menjelaskan mengapa dua pembekal boleh kedua-duanya jujur dan masih memberikan angka yang berbeza tiga kali ganda.
| Peringkat kitaran hayat | Modul | Apa yang diliputi pada kren | Biasanya ada dalam sebut harga China? |
|---|---|---|---|
| Bahan mentah dan pengeluaran | A1 hingga A3 | Plat, keratan, tuangan, tali dawai, motor, kotak gear, cat, serta elektrik dan gas yang digunakan di bengkel | Hanya jika anda bertanya, dan hanya sebagai anggaran |
| Pengangkutan ke tapak | A4 | Jalan ke pelabuhan, tambang laut, pengendalian pelabuhan, penghantaran ke pedalaman | Hampir tidak pernah |
| Pemasangan | A5 | Memunggah, memasang di ketinggian, pentauliahan, sewa kren mudah alih, kimpalan di tapak | Tidak |
| Penggunaan | B1 hingga B7 | Elektrik sepanjang hayat perkhidmatan, alat ganti, penggantian minyak dan tali | Tidak, tetapi pada grid Eropah ini biasanya baris tunggal terbesar |
| Akhir hayat | C1 hingga C4 | Membuka, pengangkutan ke mesin pencincang, pemprosesan, pelupusan pecahan bukan keluli | Tidak |
| Di luar sempadan | D | Kredit kitar semula untuk keluli yang kembali ke relau dan bukan ke bijih | Jarang, dan sering disalahgunakan apabila ada |
Dua perkara timbul daripada jadual itu. Pertama, A1 hingga A3 ialah satu-satunya baris yang boleh diubah pengeluar dengan memilih secara berbeza. Kedua, pembekal yang melaporkan A1 hingga A3 sahaja tidak menyembunyikan apa-apa, dia melaporkan satu peringkat yang dia ada data. Masalah bermula apabila pembeli membandingkan angka separa itu dengan angka kitaran hayat penuh pesaing.
Sangat banyak, dan ia adalah tuil tunggal terbesar dalam keseluruhan pengiraan. Laporan kelestarian 2025 World Steel Association meletakkan purata global 2024 pada 1.92 tan CO2 bagi setiap tan keluli mentah. Purata itu menyembunyikan jurang tiga kali ganda antara laluan pengeluaran, dan jurang itu bukan ralat pembundaran yang boleh anda atasi melalui reka bentuk.
| Laluan pengeluaran | Keamatan CO2, 2024 | Termasuk CH4, N2O dan perlombongan huluan | Keamatan tenaga | Maksudnya bagi setiap kg keluli kren |
|---|---|---|---|---|
| Relau bagas, relau oksigen asas | 2.34 t CO2 per t | 2.66 t CO2e per t | 23.88 GJ per t | 2.3 kg CO2e per kg |
| Purata global, semua laluan | 1.92 t CO2 per t | 2.18 t CO2e per t | 20.95 GJ per t | 1.9 kg CO2e per kg |
| Besi terkurang langsung, arka elektrik | 1.47 t CO2 per t | 1.66 t CO2e per t | 23.30 GJ per t | 1.5 kg CO2e per kg |
| Berasaskan sekerap, arka elektrik | 0.69 t CO2 per t | 0.71 t CO2e per t | 9.84 GJ per t | 0.7 kg CO2e per kg |
Sumber: World Steel Association, Sustainability Indicators Report 2025, data 2024. Lajur keempat dan kelima ialah yang perlu dipertikaikan dalam tender, kerana ia merupakan perbezaan antara dakwaan karbon rendah yang boleh dipercayai dan pelekat kandungan kitar semula.
Inilah bahagian yang tidak selesa bagi sesiapa yang membeli dari China. Keluli mentah China masih sebahagian besarnya keluaran relau bagas, dan keluli elektrik berasaskan sekerap hanya sebahagian kecil daripada pengeluaran negara. Itu bukan kritikan terhadap mana-mana kilang tertentu, ia hanya rupa campuran negara. Jika pembekal memberitahu anda krennya menggunakan 70 peratus keluli kitar semula, soalan yang perlu ditanya ialah sama ada kilang itu benar-benar menjalankan relau arka elektrik untuk leburan anda, atau sama ada sekerap dicaj ke dalam penukar. Kedua-dua perkara itu tidak sama, dan hanya satu daripadanya muncul dalam angka keamatan.
Lebih banyak daripada yang dijangka kebanyakan orang, dan jumlahnya mengikut rentang jauh lebih daripada ia mengikut kapasiti. Helaian data China yang diterbitkan meletakkan kren 5 tan dengan rentang 7.5 meter pada kira-kira 1.7 tan berat mati. Kren 5 tan yang sama pada 22.5 meter ialah kira-kira 3 tan. Panjangkan kepada 28.5 meter dan anda melihat kira-kira 7 tan keluli untuk mengangkat 5 tan yang sama. Bebannya tidak pernah berubah. Momen lenturnya berubah.
Julat rasuk tunggal ringan Eropah berada di tempat yang serupa tetapi dengan bahan yang lebih sedikit dalam rasuk, kerana reka bentuk itu mengandaikan kelas tugas yang lebih rendah. Satu julat 1 hingga 12.5 tan yang diterbitkan berjalan dari 1,781 kg pada 7.5 meter hingga 12,086 kg pada 25.5 meter, dengan troli antara 405 dan 740 kg dan jumlah kuasa motor antara 4.31 dan 4.67 kW. Angka terakhir itu wajar diberi perhatian. Rasuk tunggal ringan FEM moden pada 12.5 tan mempunyai kuasa terpasang lebih rendah daripada litar pemanas air domestik.
| Kapasiti | Rentang | Berat mati biasa | Kandungan keluli pada 72 hingga 78 peratus | Bahagian troli dan kren angkat |
|---|---|---|---|---|
| 1 t | 7.5 m | 1.0 hingga 1.5 t | 0.75 hingga 1.15 t | 25 hingga 35 peratus |
| 3.2 t | 13.5 m | 2.2 hingga 2.9 t | 1.6 hingga 2.2 t | 15 hingga 22 peratus |
| 5 t | 7.5 m | 1.7 t, diterbitkan | 1.25 t | 28 hingga 36 peratus |
| 5 t | 22.5 m | 3.0 t, diterbitkan | 2.2 t | 16 hingga 22 peratus |
| 5 t | 28.5 m | 7.0 t, diterbitkan | 5.1 t | 7 hingga 11 peratus |
| 10 t | 16.5 m | 5.5 hingga 7.0 t | 4.0 hingga 5.4 t | 9 hingga 14 peratus |
| 12.5 t | 25.5 m | sehingga 12.1 t, diterbitkan | 8.7 hingga 9.4 t | 5 hingga 8 peratus |
| 20 t | 25.5 m | 13 hingga 16 t | 9.4 hingga 12.5 t | 7 hingga 11 peratus |
Angka yang diterbitkan diambil daripada helaian data pengeluar China bagi mesin rasuk tunggal standard. Julat-julat itu diambil daripada buku pesanan kami sendiri dan merupakan angka perancangan, bukan statistik yang diterbitkan. Anggap ia sebagai semakan kewarasan terhadap apa jua angka yang dihantar pembekal anda, kerana kren 20 tan yang entah bagaimana hanya seberat 6 tan sama ada reka bentuk yang sangat bijak atau kesilapan taip.
Biar saya jalankan satu mesin sepenuhnya, kerana aritmetik ialah tempat kebanyakan helaian karbon runtuh. Ambil rasuk tunggal 10 tan pada rentang 16.5 meter, tugas A4, berat mati 6,500 kg. Buka satu per satu dan jisimnya kira-kira seperti ini.
| Kumpulan komponen | Jisim | Setara keluli | Nota |
|---|---|---|---|
| Rasuk, gerabak hujung, rel, laluan pejalan kaki | 4,700 kg | 4,700 kg | Plat dan keratan, kebanyakannya S355 |
| Rangka troli, dram, tali, blok cangkuk | 700 kg | 600 kg | Tali dawai berkarbon tinggi, keamatan lebih tinggi per kg |
| Motor, kotak gear, brek, panel, kabel | 400 kg | 330 kg | Termasuk 35 hingga 45 kg kuprum, yang tinggi keamatan kuprum |
| Cat, pengikat, pembungkusan | 100 kg | 80 kg | Peti kayu dan filem regangan |
| Jumlah | 6,500 kg | 5,710 kg | 88 peratus berat mati ialah setara keluli |
Sekarang gunakan keamatan laluan, tambah 6 peratus untuk elektrik fabrikasi, gas kimpalan, peletupan dan cat, dan anda mendapat angka A1 hingga A3. Kemudian tambah tambang laut dari Shanghai ke Rotterdam, kira-kira 20,000 km pada 10 hingga 16 gram CO2e setiap tan kilometer bagi kontena dan pukal pecah. Jadual 4 ialah hasilnya.
| Laluan keluli | A1 hingga A3, termasuk fabrikasi | A4 tambang laut | Buaian hingga pintu pelabuhan ditambah tambang | Setiap tan kapasiti |
|---|---|---|---|---|
| Relau bagas, oksigen asas | 13.4 t CO2e | 1.3 hingga 2.1 t | 14.7 hingga 15.5 t | 1.5 t CO2e |
| Campuran purata global | 11.0 t CO2e | 1.3 hingga 2.1 t | 12.3 hingga 13.1 t | 1.25 t CO2e |
| Besi terkurang langsung, arka elektrik | 8.4 t CO2e | 1.3 hingga 2.1 t | 9.7 hingga 10.5 t | 1.0 t CO2e |
| Berasaskan sekerap, arka elektrik | 3.9 t CO2e | 1.3 hingga 2.1 t | 5.2 hingga 6.0 t | 0.55 t CO2e |
Jadual itu ialah pengiraan, bukan pengukuran. Ia menggunakan keamatan laluan worldsteel, pecahan jisim kami sendiri bagi mesin 10 tan, dan julat tambang yang diterbitkan. Mana-mana kilang yang memberikan angka A1 hingga A3 sendiri sepatutnya mengalahkan anggaran ini, dan jika tidak, tanyalah mengapa.
Dua penanda aras terhasil daripadanya, dan kedua-duanya berguna dalam tender. Bagi setiap kilogram kren, keluli relau bagas berada sekitar 2.1 kg CO2e dan keluli berasaskan sekerap sekitar 0.6 kg. Bagi setiap tan kapasiti angkat, kren 10 tan membawa 1.5 tan CO2e pada laluan relau bagas dan 0.55 pada laluan sekerap. Jika pembekal memberikan angka di luar julat itu tanpa penjelasan, angka itu tidak diukur, ia diteka.
Pada grid Eropah, ya, sepanjang hayat perkhidmatan penuh. Inilah bahagian yang kebanyakan helaian karbon senyap-senyap tinggalkan, dan meninggalkannya mengubah cerita sepenuhnya.
European Environment Agency meletakkan keamatan gas rumah hijau penjanaan elektrik EU pada 206 gram CO2e per kWh pada 2024, turun 11 peratus dalam satu tahun dan 41 peratus dalam satu dekad. Kementerian Ekologi dan Alam Sekitar China serta Biro Statistik Kebangsaan menerbitkan faktor elektrik purata negara 0.5366 kg CO2 per kWh bagi 2022. Gunakan mana-mana yang berkenaan dengan tempat mesin itu akan benar-benar beroperasi, bukan tempat ia dibina.
| Mesin | Kuasa terpasang | Tenaga tahunan pada A4 | CO2e 20 tahun, grid EU | CO2e 20 tahun, grid China | Terbenam, relau bagas |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 t pada 16.5 m | 4.3 kW | 3,010 kWh | 12.4 t | 32.3 t | 7.7 t |
| 10 t pada 16.5 m | 6.0 kW | 4,200 kWh | 17.3 t | 45.1 t | 13.4 t |
| 20 t pada 25.5 m | 11.0 kW | 7,700 kWh | 31.7 t | 82.7 t | 24.0 t |
Andaian: faktor permintaan 35 peratus pada kuasa terpasang, 2,000 jam operasi setahun, hayat 20 tahun. Kedua-duanya angka perancangan daripada amalan saiz kami sendiri, bukan statistik yang diterbitkan. Tukar jamnya dan seluruh jadual berubah, dan itulah sebabnya jam operasi wajar dimasukkan ke dalam pertanyaan sebagai satu angka.
Kesimpulannya agak janggal bagi jualan karbon rendah. Pada grid Eropah, dua puluh tahun elektrik ialah kira-kira 1.3 hingga 1.5 kali karbon terbenam kren relau bagas, dan sekitar 2 hingga 3 kali karbon terbenam kren berasaskan sekerap. Pada grid China atau India ia tiga hingga enam kali. Keluli penting, tetapi soket lebih penting.
Kemudian nisbahnya berubah. Grid Eropah menyahkarbon pada kira-kira 4 peratus setahun, dan pembeli dengan perjanjian beli kuasa mungkin sudah berada pada 50 gram per kWh. Pada tahap itu bahagian terbenam naik melepasi 60 peratus, dan itulah sebabnya soalan ini tiba dalam peti masuk anda pada 2026 dan tidak pada 2016.
Tidak. Kren berada di bawah HS 8426 dalam Bab 84, dan Carbon Border Adjustment Mechanism meliputi barangan yang disenaraikan dalam Lampiran I Peraturan (EU) 2023/956: besi dan keluli di bawah Bab 72, satu set tajuk Bab 73 tertentu seperti 7301 cerucuk kepingan dan 7302 bahan landasan kereta api, aluminium, simen, baja, elektrik dan hidrogen. Jentera tidak ada dalam senarai itu. Kren yang diimport ke Rotterdam tidak mencetuskan pengisytiharan CBAM untuk kren itu.
Tiga perkara masih penting. Pertama, jika anda menghantar rasuk landasan, rel atau struktur keluli berasingan sebagai baris kastam tersendiri, baris itu boleh menjadi barangan CBAM walaupun krennya tidak. Kedua, ambangnya: pengimport yang membawa masuk lebih daripada 50 tan barangan CBAM setiap tahun kalendar, dijumlahkan merentasi semua kod CN, mesti memegang status pengisytihar dibenarkan mulai 1 Januari 2026 dan menyelesaikan sijil. Satu landasan kren boleh melepasi 50 tan tanpa sesiapa menyedarinya. Ketiga, pasukan kelestarian pembeli tidak peduli tentang kod kastam. Mereka peduli tentang inventori mereka sendiri.
| Perkara | Kedudukan pada 2026 |
|---|---|
| Kren atas, HS 8426 | Di luar Lampiran I. Tiada pengisytiharan CBAM untuk mesin itu sendiri |
| Rasuk landasan, rel, struktur keluli berasingan | Boleh termasuk dalam Lampiran I bergantung pada kod CN. Diisytiharkan oleh pengimport |
| Ambang | 50 tan barangan CBAM setiap pengimport setiap tahun kalendar, semua kod CN dijumlahkan |
| Harga sijil, S1 2026 | 75.36 EUR per tan, diterbitkan 7 April 2026 |
| Harga sijil, S2 2026 | 75.28 EUR per tan, diterbitkan 6 Julai 2026 |
| Harga sijil, S3 2026 | 82.32 EUR per tan, diterbitkan 5 Oktober 2026 |
| Kekerapan penetapan harga | Purata suku tahunan lelongan EU ETS pada 2026, mingguan mulai 2027 |
| Pengisytiharan dan penyerahan pertama | 30 September 2027, meliputi import yang dibuat sepanjang 2026 |
| Harga karbon yang sudah dibayar di negara asal | Boleh ditolak, jika pengimport dapat membuktikan ia benar-benar dibayar |
Sebagai konteks bagi harga sijil, penganalisis yang ditinjau Reuters pada akhir Julai 2026 meletakkan elaun EU pada purata 79.97 EUR per tan bagi 2026 dan 89.13 EUR bagi 2027. Argus mempunyai ramalan pusat hampir 78 EUR bagi suku keempat 2026. Tiga harga CBAM yang diterbitkan setakat ini berada dalam julat itu, dan lonjakan S3 kepada 82.32 EUR menunjukkan betapa cepatnya purata suku tahunan boleh berubah.
Kerana kewajipan pelaporan mereka tidak peduli tentang Lampiran I. Pengeluar Eropah yang melebihi ambang CSRD mesti melaporkan pelepasan barangan dan perkhidmatan yang dibeli, iaitu Skop 3 kategori 1, dan kren yang dibeli dari China masuk dalam baris itu. Angka itu mungkin kecil berbanding keluli dan konkrit mereka, tetapi ia mesti wujud, dan ia mesti bertahan apabila juruaudit bertanya dari mana asalnya.
Tender awam menambah sebab kedua. Beberapa pembeli infrastruktur dan utiliti Eropah kini menilai pembekal berdasarkan data karbon produk yang didokumenkan, dan pembekal yang tidak dapat menghasilkan helaian akan diturunkan markah sama ada kategori itu diwajibkan secara rasmi atau tidak. Sebab ketiga lebih mudah dan sedikit sinis: pasukan perolehan diminta angka itu oleh pengurusan mereka sendiri, mereka menyalurkan permintaan ke bawah rantaian, dan ia tiba di kilang kren di Henan tanpa penjelasan.
Terdapat juga jurang struktur di sini yang tidak diperkatakan sesiapa. Konecranes menerbitkan EPD untuk peralatan pelabuhan, termasuk kren gantri beroda getah dan berlandaskan rel, dan untuk julat kren angkatnya, dengan kren angkat rantai siri C pada 2023, kren angkat tali CXT pada 2024, siri D pada 2025 dan kren angkat ruang kepala rendah siri S pada 2026. Tiada EPD setanding bagi kren jambatan rasuk tunggal 5 hingga 20 tan standard dalam segmen ini. Jadi pembeli menyalin templat dari tempat lain, biasanya dari keluli struktur, dan menggunakannya pada mesin yang tidak begitu padan. Itulah sebabnya dua pembeli boleh menghantar dua hamparan yang sama sekali berbeza untuk kren yang sama.
Enam medan menentukan sama ada dokumen itu boleh digunakan. Selebihnya ialah perincian yang boleh anda abaikan sehingga pertikaian bermula.
| Medan | Rupa yang baik | Cara ia disalahgunakan |
|---|---|---|
| Unit diisytiharkan | Satu tan struktur, atau satu mesin lengkap, dinyatakan sekali dan digunakan sepanjang dokumen | Nilai per kilogram dibandingkan dengan nilai per mesin |
| Modul diliputi | A1 hingga A3 sebagai minimum, ditambah C1 hingga C4 dan D, iaitu minimum EN 15804+A2 bagi produk pembinaan | Memetik A1 hingga A3 sahaja dan memanggilnya angka kitaran hayat |
| Penunjuk | GWP-fosil, dinyatakan berasingan daripada GWP-jumlah dan GWP-biogenik | Mencampurkan jumlah dan fosil, yang mengubah angka sebanyak 5 hingga 15 peratus |
| Hayat perkhidmatan | Diisytiharkan secara jelas, biasanya 50 tahun bagi struktur keluli | Melunaskan pengisytiharan 50 tahun sepanjang hayat kren 20 tahun |
| Pengesahan | ISO 14025 disahkan pihak ketiga, dengan juruaudit dinamakan | Helaian pembekal yang diisytiharkan sendiri dipersembahkan sebagai EPD |
| Tahun data dan geografi | Dinyatakan, contohnya pengeluaran Poland 2024 dengan data latar Ecoinvent 3.11 | Data elektrik Eropah digunakan pada kilang di Asia |
Contoh sebenar format itu, daripada pengisytiharan 2026 bagi struktur sokongan atas dalam keluli struktur: asas EN 15804+A2, pengesahan ISO 14025, A1 hingga A3 ditambah A4 hingga A5, C1 hingga C4 dan D, unit diisytiharkan satu tan, hayat perkhidmatan 50 tahun, data pengeluaran Poland dari 2024, latar Ecoinvent 3.11. Itulah rupa dokumen yang boleh digunakan, dan tiada satu pun daripadanya memberitahu anda sama ada produk itu bagus. Ia hanya memberitahu anda bahawa angka itu ditakrifkan.
Modul D wajar mendapat perenggan sendiri kerana ia merupakan medan yang paling banyak disalahgunakan dalam seluruh rangka kerja. Ia ialah kredit untuk keluli yang keluar dari sistem pada akhir hayat dan kembali ke relau, dilaporkan sebagai angka negatif di luar sempadan sistem. Bagi keluli struktur pada kadar kitar semula akhir hayat 85 peratus, kredit itu biasanya dalam julat setengah tan hingga satu tan CO2e setiap tan keluli. Ia sah di bawah EN 15804. Ia tidak sah untuk menolaknya daripada A1 hingga A3 dan mempersembahkan bakinya sebagai jejak produk, dan pembeli memang perasan apabila pembekal cuba berbuat demikian.
Tujuh tempat, dalam susunan kasar kekerapan saya melihatnya. Tiada satu pun daripada ini penipuan eksotik. Ia jalan pintas biasa yang tidak diperiksa sesiapa sehingga juruaudit atau bidaan pesaing tiba.
| Jalan pintas | Kesan pada angka yang dilaporkan |
|---|---|
| Kandungan kitar semula didakwa tanpa laluan peleburan | Boleh memotong angka sebanyak 60 peratus di atas kertas sedangkan keluli itu keluli penukar |
| Modul D ditolak daripada A1 hingga A3 | 15 hingga 35 peratus lagi dipotong, dipersembahkan sebagai jejak lebih rendah dan bukan kredit berasingan |
| Tambang ditinggalkan | Menyembunyikan 1.3 hingga 2.1 tan pada laluan Asia ke Eropah, iaitu 9 hingga 14 peratus daripada jumlah relau bagas |
| Cat, peletupan dan pembungkusan diabaikan | 2 hingga 4 peratus, dan lebih pada sistem perlindungan berat |
| Kuprum dan aluminium diabaikan | Kecil dari segi jisim, tetapi 40 kg kuprum membawa jejak setanding beberapa ratus kg plat |
| Elektrik boleh diperbaharui didakwa di kilang | Hanya boleh dipertahankan dengan instrumen kontrak yang diperuntukkan kepada pesanan anda, bukan dengan susunan panel bumbung bersaiz pejabat |
| Offset ditolak daripada produk | Dakwaan jejak sifar yang gagal pada audit serius pertama, kerana offset bukan pengurangan dalam sistem produk |
Hanya dua tuil menghasilkan pengurangan besar, dan kedua-duanya keputusan reka bentuk dan bukan pembelian. Selebihnya kecil, dan salah satu yang popular tidak memberi apa-apa kesan pada karbon terbenam.
| Tuil | Kesan pada A1 hingga A3 | Isyarat kos | Nota praktikal |
|---|---|---|---|
| Keluli elektrik berasaskan sekerap dan bukan relau bagas | Turun 64 hingga 71 peratus pada keluli | Premium kilang, sebut harga demi sebut harga | Satu-satunya tuil dengan angka besar. Perlu sijil kilang, bukan risalah |
| Plat kekuatan lebih tinggi, S355 ke S460 | Turun 8 hingga 15 peratus melalui berat mati lebih rendah | Premium bahan kecil, usaha reka bentuk sebenar | Paling berkesan pada rentang melebihi 15 m di mana lenturan mengawal |
| Pengoptimuman kedalaman rasuk dan keratan | Turun 5 hingga 10 peratus | Jam kejuruteraan sahaja | Mengurangkan ruang lega. Periksa bangunan sebelum berjanji |
| Sistem kren ringan dan bukan kren jambatan | Turun 40 hingga 60 peratus pada keluli | Biasanya lebih murah | Hanya untuk beban sehingga kira-kira 1 tan. Bukan penggantian setara |
| Sistem salutan pelindung lebih nipis | Turun 1 hingga 2 peratus | Neutral | Rosakkan hayat kakisan dan anda kehilangan jauh lebih banyak daripada yang dijimatkan |
| Motor IE4 atau pemacu frekuensi berubah | Hampir sifar pada karbon terbenam | Kos modal | Hanya mempengaruhi peringkat penggunaan. Berbaloi untuk kawalan, bukan untuk angka keluli |
Letakkan angka pada tuil terbesar dan ekonominya menjadi menarik. Menukar 5.7 tan keluli daripada relau bagas kepada elektrik berasaskan sekerap menjimatkan kira-kira 9 tan CO2e pada kren 10 tan. Jika kilang anda memetik premium 60 hingga 150 USD per tan bagi laluan itu, kos pengurangan berada di suatu tempat antara kira-kira 38 dan 95 USD per tan CO2e. Dengan elaun EU diramalkan hampir 80 EUR bagi 2026 dan sijil CBAM sudah dicetak pada 82.32 EUR bagi suku ketiga, itu bukan gerak isyarat amal. Ia penyahkarbonan termurah yang boleh dibeli pembeli Eropah tahun ini, dan itulah sebabnya permintaan itu terus tiba.
Angka premium itu bersifat indikatif, diambil daripada perbualan dengan pembekal dan bukan indeks yang diterbitkan, dan ia berubah mengikut harga sekerap. Mintalah delta pada leburan sebenar daripada kilang anda, bukan kenyataan umum tentang kelestarian.
Sepuluh baris. Hantarkan bersama spesifikasi teknikal dan jawapannya menjadi setanding, walaupun antara pembekal yang menggunakan templat berbeza.
| Permintaan | Mengapa ia penting |
|---|---|
| 1. Berat mati mesin lengkap, kg | Input utama. Tanpanya tiada apa-apa lagi boleh disemak |
| 2. Pecahan jisim mengikut kumpulan komponen | Menangkap sebut harga ringan yang terlupa troli |
| 3. Kilang keluli dan laluan pengeluaran, dengan sijil | Laluan menentukan jawapan lebih daripada mana-mana pilihan reka bentuk |
| 4. Angka GWP kilang sendiri bagi A1 hingga A3, per tan keluli, dengan sumbernya | Menukar anggaran kepada angka yang boleh dijejaki |
| 5. Elektrik fabrikasi dalam kWh dan faktor grid yang digunakan | Kecil, tetapi ia mendedahkan sama ada sesiapa benar-benar membuat kerja itu |
| 6. Sistem cat, ketebalan filem kering dan jisim | Sistem C5 bukan angka yang sama dengan primer bengkel |
| 7. Jisim dan bahan pembungkusan | Peti kayu itu nyata, dan selalunya 100 hingga 200 kg pada mesin sebesar ini |
| 8. Mod pengangkutan, laluan dan Incoterm | Tambang ialah 9 hingga 14 peratus daripada jumlah relau bagas ke Eropah |
| 9. Sama ada helaian karbon produk atau EPD boleh dikeluarkan, pada kos dan masa pendahuluan berapa | Tiga hingga enam minggu itu realistik. Jawapan dalam sehari tidak |
| 10. Sebarang harga karbon yang sudah dibayar di negara pengeluaran | Boleh ditolak di bawah CBAM jika pengimport dapat membuktikannya |
Kren rasuk tunggal yang kami bina untuk pembeli Eropah ditetapkan berdasarkan input ini, dan apabila pelanggan memerlukan helaian karbon kami membinanya daripada sijil kilang dan berat mati sebenar mesin itu dan bukan daripada faktor umum. Itu mengambil masa lebih lama daripada menghantar satu angka, tetapi ia bertahan dalam audit, dan audit biasanya yang mencetuskan soalan itu.
Satu pemerhatian penutup. Perbualan karbon mengenai kren atas kira-kira lima belas tahun di belakang perbualan mengenai keluli struktur, dan jurang itu bukan teknikal. Data wujud di peringkat kilang. Yang tiada ialah templat yang dipersetujui bagi mesin yang bukan produk bangunan dan bukan barangan pengguna. Sehingga seseorang menerbitkannya, pembeli yang bertanya soalan tepat akan mendapat jawapan tepat, dan semua orang lain akan terus membandingkan angka yang tidak pernah mengukur perkara yang sama.
Antara kira-kira 5.5 dan 15 tan CO2e dari buaian hingga pintu pelabuhan Eropah, bergantung hampir sepenuhnya pada laluan keluli. Plat relau bagas memberi kira-kira 13.4 tan sebelum tambang. Keluli elektrik berasaskan sekerap memberi kira-kira 3.9 tan untuk mesin 6.5 tan yang sama. Tambah 1.3 hingga 2.1 tan untuk tambang laut dari China ke Rotterdam. Jika pembekal memetik di bawah 4 tan tanpa sijil relau arka elektrik di belakangnya, angka itu anggaran dan bukan pengukuran. Julat kren rasuk tunggal kami meliputi 1 hingga 20 tan dan kami memetik jisim berat mati dengan setiap tawaran, kerana itulah angka yang menjadi tunjang seluruh pengiraan.
Tidak. CBAM terpakai kepada barangan yang disenaraikan dalam Lampiran I Peraturan (EU) 2023/956, yang meliputi besi dan keluli di bawah Bab 72, satu set tajuk Bab 73 seperti 7301 dan 7302, aluminium, simen, baja, elektrik dan hidrogen. Kren ialah HS 8426, Bab 84, dan berada di luar. Dua perkara masih boleh menjejaskan sesuatu projek. Rasuk landasan atau struktur keluli berasingan yang dihantar sebagai baris kastam tersendiri mungkin barangan CBAM, dan pengimport melangkaui kewajipan apabila jumlah barangan CBAM melebihi 50 tan dalam satu tahun kalendar. Pengisytiharan tahunan dan penyerahan sijil pertama perlu dibuat pada 30 September 2027 bagi import 2026.
Bukan EPD yang disahkan pihak ketiga, dan tiada sesiapa dalam segmen ini boleh, dan itu wajar dinyatakan dengan jelas. EPD yang diterbitkan dalam industri kren meliputi peralatan pelabuhan dan julat kren angkat, bukan kren jambatan bengkel 5 hingga 20 tan. Apa yang boleh kami hasilkan ialah helaian karbon produk yang dibina atas sempadan modul EN 15804 dan nilai A1 hingga A3 daripada kilang keluli itu sendiri, dengan pecahan jisim dan andaian tambang dinyatakan, biasanya dalam tiga hingga enam minggu. Itu mencukupi untuk kebanyakan pelaporan barangan dibeli CSRD dan cukup untuk menjawab soalan tender. Ia bukan dokumen yang sama dengan EPD yang disahkan, dan pembeli yang memerlukan versi disahkan patut merancang program yang lebih panjang.
Biasanya ya, walaupun tidak selalu seperti yang dijangka pembeli. Premium laluan keluli ialah kos utama dan ia meningkat seiring dengan berat mati, jadi mesin rentang panjang dengan rasuk ringan boleh menelan kos keseluruhan lebih rendah daripada mesin rentang pendek berat pada laluan yang sama. Kerja reka bentuk pada kedalaman rasuk dan gred keluli selalunya penjimatan paling murah, kerana ia mengurangkan bil bahan dan karbon serentak. Apabila premium itu ternyata di bawah harga elaun EU, dan ia sering berlaku, pembeli yang mempunyai sasaran karbon lebih baik membayarnya daripada membeli elaun kemudian.
Sepanjang hayat 20 tahun pada grid Eropah, elektrik lebih besar, kira-kira 1.3 hingga 1.5 kali karbon terbenam kren relau bagas dan dua hingga tiga kali ganda bagi kren berasaskan sekerap. Pada grid China atau India jurang itu melebar kepada tiga hingga enam kali. Tetapi kedua-dua angka itu milik orang yang berbeza. Elektrik ialah Skop 2 pembeli dan pilihan pembekal mereka yang menentukannya. Karbon terbenam ialah Skop 3 kategori 1, ia tiba bersama mesin, dan satu-satunya cara mengubahnya ialah menetapkan spesifikasi berbeza pada peringkat pesanan. Itulah sebabnya soalan keluli, bukan soalan motor, yang wajar dipertikaikan.
Bukan untuk kren itu sendiri, kerana HS 8426 berada di luar Lampiran I CBAM. Kastam akan meminta dokumentasi komersial biasa dan, untuk fail jentera, pematuhan dengan Peraturan Jentera yang menggantikan Arahan mulai 20 Januari 2027. Dokumen karbon ialah urusan komersial dan pelaporan antara anda dan pelanggan anda, bukan syarat pelepasan. Perbezaan itu penting apabila penghantar barang memberitahu anda sijil karbon diperlukan di pelabuhan. Biasanya ia tidak diperlukan, dan permintaan itu datang daripada pasukan kelestarian pembeli dan bukan daripada kastam.
Artikel berkaitan:
Penggunaan Tenaga Kren Rasuk Tunggal: Kos Sebenar Mengendalikan Kren 1 hingga 20 Tan
Panduan Saiz & Pemilihan Kren Rasuk Tunggal: Kapasiti, Rentang dan Kelas Tugas
Penggunaan Tenaga Kren Rasuk Berganda: Ke Mana Kilowatt Jam Pergi, 5 hingga 100 Tan
Penghantaran Kren Atas: Logistik Eksport, Incoterms dan Kos Mendarat
Kos dan Jumlah Kos Pemilikan Kren Rasuk Tunggal: Harga 2026 dan TCO 10 Tahun
Kren Atas Rasuk Tunggal: 1 hingga 20 Tan, Rentang 3 hingga 31.5 m